Otužování jako zdroj energie!

02.01.2022

Posilnění imunity, stimulace metabolismu, redukce stresu, snížení zánětů v těle, prevence deprese, Alzheimera, Parkinsona, dále prevence mrtvice, selhání srdce, revma, střevních problémů. Více energie a lepší nálada.

Především to poslední bylo mojí největší motivací začít se opravdu systematicky a velmi poctivě otužovat. Víc než kdy jindy jsem totiž cítila, že to extrémně potřebuji. Jedním z dalších hlavních důvodů je pak moje vědomí. Na mateřské mi zkrátka, asi jako většině z nás, chybí ten pocit, že si můžu chvilku oddechnout, sama. Dobít baterky, zrelaxovat. A kupodivu mi, víc než cokoliv jiného, dodává tenhle pocit restartu právě ledová voda.

A nejde jen o restart. Potřebovala jsem aktivně cítit, že se překonávám, že pro sebe něco dělám. Chtěla jsem zaměstnat hlavu na pár minut denně něčím úplně jiným, než jsou běžné problémy a myšlenky mámy na mateřské. A protože meditovat bych mohla maximálně tak zavřená v kumbále, za zvuku dcerky, klepající na dveře, zbylo mi otužování se. 😊

Což je paradox, protože otužování prostě chvilkama fyzicky bolí. Než jsem vyrazila do přírody, strávila jsem několik týdnů otužováním se doma, ledovou sprchou před nebo po teplé koupeli, a chvílema jsem měla chuť si prostřelit koleno, jak to bylo ,,příjemné". Ale co už, jednou jsi to hecla, tak teď nefňukej.


Postupně jsem přešla z koupelny do přírody, což jsem dříve absolvovala opravdu jen párkrát do roka, a s mírným přemlouváním se, letos jsem ale koupáním ve Finsku při teplotě kolem nuly odstartovala svoji novou zálibu.

Na sítích se mi teď namnožily dotazy na tohle téma, hlavně jeden: Stojí to za to? 

Stojí! Tisíckrát jo.

A vůbec to nemusí být denně 10 minut, a taky to nemusí být nutně v přírodě, i když to má, podle mě, velké kouzlo. Stačí 30 sekund denně, intenzivně, a produkce noradrenalinu se zvýší až o 300%, o kapku delší pobyt pak znamená zvýšení produkce o více než 500%, dopamin se zvýší až o 250%. Látky, které jsou naprosto základní pro naše duševní zdraví. Které na mateřské dost trpí 😊

Zkuste to, dámy, a uvidíte samy, jaké pocity si po takové ledové sprše nebo koupeli odnesete. A začněte pozvolna! Nejznámější ledový muž, Wim Hof, třeba, ohledně otužování se studeným vzduchem, říká: ,,Sundej si tu bundu, budeš nemocný." To by mohl být taky docela dobrý začátek.

Ale neříkejte to dětem.... 😊 

Chcete si přečíst další články?